Fogyás és egészség böjttel!

Ez a cikk a böjtről és az egészséges táplálkozásról szól. Röviden:

Mi is ez az egész?

Ez a cikk a böjtről és az egészséges táplálkozásról szól. Konkrétan két angol nyelvű könyv kivonata, melyek magyarul még nem jelentek meg (Obesity CodeThe Complete Guide to Fasting) mindkettő egy kanadai orvos, diabétesz specialista, dr. Jason Fung szerzeménye. Edzőtársammal mi is kipróbáltuk, és a módszer valóban működik.

A cikk rövidsége miatt nyilván nem lehet ezt a két könyvet kivesézni. A kutatások, tények, elméletek melyekről itt olvasol, a könyvben referenciákkal alá vannak támasztva. Itt most ettől természetesen eltekintek.

Miért nem működik a diétám?

Kezdetben minden diéta működik, ám később a kilók lassan visszaszöknek. Bármivel próbálkozol, bármennyi kínlódás, nélkülözés, küzdelem kíséri, sikertelenség a vége. Egyél kevesebbet, vigyél be kevesebb kalóriát, és mozogj többet. Ha ez igaz, mi a baj? Miért vannak túlsúlyos emberek? Miért vannak túlsúlyos orvosok? Miért nem működik ez az egész? Nem mozogsz mégsem eleget? Nem eszel elég keveset? Rosszul csinálsz valamit? Te vagy a hibás?

Bizony, ezt állítják a mai napig a legtöbb edző, orvos, barátaid. Hogy a te hibád, gyenge vagy, nem bírod ki, nem csinálod jól, lazsálsz az edzésen, stb...Hát, nem, nem a te hibád. Ám ahhoz hogy megértsük miért, nézzük mi okozza az elhízást.

Miért nem működik az egyél kevesebbet, mozogj többet diéta?

Mert ugye nem működik. Persze, extrém esetben igen, de ki képes fenntartani a folyamatos, heti rutint, mely rengeteg edzéssel, megvonásokkal, különféle étkezésekkel jár, nem is beszélve a pénzről amit rá kell költenünk, hogy mindig mi vagyunk a parti furabogarai, akik nem esznek semmit, és ugye dolgozni is kell...erre még rájön hogy a szervezetünk alkalmazkodni kezd, egyensúlyra törekszik, és már nem reagál úgy a diétánkra, mint mikor elkezdtük. Kedvetlenek leszünk, lehangoltak, és szépen lassan kúsznak vissza a kilók.

A hiba ott rejlik, hogy a mai napig a kalóriákban hiszünk, és nem a hormonális hátteret vesszük alapul. Mi történik mikor eszünk? Három fő tápanyagot juttatunk be: fehérjéket, melyekből aminosavak lesznek, szénhidrátból cukrot bontunk, a zsírokat pedig úgy ahogy vannak felhasználjuk.

A kalória a tápanyagok energia szintje, mindhárom tápanyagban megtalálható, de a tápanyagok szervezetben létrejövő hormonális válasza annyira különböző, hogy nem hagyatkozhatunk arra az energiaértékre, melyet a laborban elégetett ételekből számítanak ki.

Oké, hogy elégetnek egy sütit a laborban. Csak, mi nem laborok vagyunk.

Azt hisszük, a szervezetünk egyszerű kalória be - kalória ki gépezet. Nézzük, mi mindenre használjuk ezt  kalóriát:

  • Hőháztartás
  • Fehérjeszintézis
  • Csontok létrehozása
  • Izom fejesztése
  • Gondolkodás
  • Szívműködés
  • Edzés / Izommunka
  • Kiválasztás (máj)
  • Kiválasztás (vese)
  • Emésztés
  • Légzés
  • Zsír beépítése

Ugye, nem kell sokat gondolkodni rajta, hogy ez nem egy egyszerűen mérhető valami. Ha hideg van, a hőtermelés megnő. Ha többet eszünk, az emésztésre szánunk több kalóriát. Nyilván a szervezet keresi az egyensúlyt. Mi történik, mikor edzünk? Sajnos, nem sok. Nyilván valamivel több energiát égetünk el, de a fenti listából az egyik picit megnő. Ennyi erővel fázhatunk is, ha kedvünk tartja, de tény, hogy az edzés és a fogyás, bár ijesztő kimondani, kb. 5% - ban függ össze. A 95% az hogy mit, hogyan és mikor eszünk.

Azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy az edzés étvágyat okoz. Mondjuk, heti 14000 kalóriából elégettél 1000 -et az edzéssel. Hát, nem egy nagy szám, főleg, ha utána jól be is kajálsz.

Szeretném itt kifejezni, hogy edzeni kell, ha izomtömeget szeretnénk építeni, és szeretnénk, ha az öregkorunkban a ma egyszerűnek tűnő feladatok ne legyenek lehetetlen küldetések. És ehhez nem elég a napi séta, edzeni kell. Ám ha fogyásért edzünk, akkor csalódni fogunk az eredményben.

Mi történik, mikor csökkentjük a kalóriabevitelt? A szervezet nyilván kompenzál, és csökkenti a kalóriakivitelt is. Azaz, leesik a vérnyomás, fázni fogunk, éhesnek fogjuk érezni magunkat, és az eszünk folyamatosan a kaján fog járni. És ráadásnak közben a kilók lassan visszakúsznak. Kire fogják? Természetesen ránk, csak hogy még rosszabbul érezzük magunkat.

Inzulin

Biztos hallottál már az inzulinról, főleg ha hallottál már a cukorbetegségről. Kétféle diabéteszt közül az 1-es típusú az inzulinhiány, a 2-es típusú inzulintöbblet betegsége. Mindkettőt inzulin adásával gyógyítják.

Nem fura ez, két ellentétes okú betegséget ugyanúgy gyógyítani?

Mivel az inzulin raktározó hormon, feladata az energia bejuttatása a sejtekbe. 

Szintén az inzulin ad parancsot a májnak, hogy a tárolt glikogénből zsírt állítson elő, és azt eljuttassa a zsírsejtekhez a testben. Leegyszerűsítve, cukorból csinálunk zsírt. Cukorból Zsír! Fontos, jegyezzük meg. Ez a DNL vagy más néven De Novo Lipogenesis. Tehát az inzulin a szervezetet "tároló" üzemmódba állítja. Ilyenképpen:

Evés => Inzulinszint növekedés => Tárolás (glikogén a májban, zsír a testben)

Étkezések között (nem eszünk) => Inzulinszint csökken => Tárolt cukor és zsír égetése a májban

Az inzulin megemelkedett vércukor szintnél választódik ki (mikor eszünk). Ha hiányzik, nem tudunk raktározni, (diabétesz 1) ha túl sok van, a sejtekben rezisztencia alakul ki (diabétesz 2) melyre a szervezet még több inzulin termelésével reagál, melyre még erősebb lesz a rezisztencia...és beindul az ördögi kör.

Mivel a magas vércukorszint sem jó, az a logikus megoldás az elfogadott, hogy növelik az inzulinszintet, hogy a vércukrot lecsökkentsék, és elraktározzák a sejtekbe. Ez okozza a cukorbetegek elhízását, és igazából mindenki elhízását.

Egyébként az senkiben sem merült fel sokáig, hogy a vérben ha nem jó a cukor, akkor miért jó, ha betömködjük a sejtekbe? Gyakorlatilag átrakjuk egy másik helyre, de ott rohad majd, ugyanabban a házban.

Kortizol

Egy másik ismerős név, a kortizol, azaz stresszhormon. Érdekes módon a kortizol pontosan ellentétesen hat mint az inzulin, azaz felkészít minket a veszélyre, a szervezetet készenléti állapotba rakja.

Régen, ha zörgött a bozót, jött a tigris, kortizol került a vérbe, glükóz került a vérbe, elfutottunk (vagy meghaltunk), juhéé, cukor elhasználódott. Most, bármi stressz ér, nem futunk el, ülve hallgatjuk a főnököt, izgulunk a tv előtt, ps4 játékokon, vagy csak aludnánk már egy jót...(az alváshiány is kortizolt termel).

Tehát a glükóz megmarad a vérben, jöhet az inzulin...még több stressz, még több glükóz még több inzulin...és az inzulin rezisztencia már ki is alakult.

Inzulin rezisztencia

Képzeljük el a sejtjeinket, főleg először a májsejteket, mint egy vonatot. Eszünk, jön a vonat, az inzulin jelez hogy nyíljanak az ajtók, felsegíti az utasokat. Az utasok a glükóz. Majd, az inzulinszint leesik, a vonat kiürül, a sejtek elhasználják az energiát.

Most nézzük mi történik, ha az inzulinszint fokozatosan magas. Normális esetben az inzulin hullámokban jön, de ha a szintje folyamatosan magas, tömködi be az utasokat a vonatba. Végül, a vonatba már nem fér több, túl van terhelve.

Mit tud csinálni szegény májsejt, elkezd zsírt termelni, hogy valahogy megszabaduljon a felesleges cukortól, amivel már tömve van. A folyamatosan magas inzulinszint tehát folyamatos tárolási módba állítja a szervezetet, főleg a májsejteket terhelve, elhízott májat és hasi elhízást, zsigeri zsírt okozva.

Tehát az inzulin rezisztencia  a sejtek ellenállása az inzulinra, melynek oka hogy már így is teli vannak glükózzal a folyamatosan magas inzulinszint miatt.

Mi történik a tápanyagokkal?

Térjünk picit vissza a három fő tápanyaghoz. A probléma, hogy a szervezetünket a kalória modellel egy lefolyóhoz hasonlítjuk, ahol felül bemegy a kalória, alól kijön. Ám, sokkal ésszerűbb egy kettős tárolóhoz hasonlítani, ugyanis a szervezetünk két formában tárolja az energiát: glükögén (cukor) a májban, és zsír a testben.

Mikor megesszük az ételt, a fehérjét felhasználjuk. A fehérjék építőkövei az aminosavak. Mivel tárolni nem tudjuk, ezért amit nem építünk be, azon aminosavakat glükózzá bontjuk le. A cukorból, szénhidrátból (kenyér, tészta, sütik, rizs, kukorica, üdítők, sorolhatnánk) is glükóz lesz. Ez a folyamat a májban játszódik. A zsírok kikerülik a májat, mivel velük már nem kell hogy vacakoljon a szervezet: vagy felhasználja őket vagy eltárolja úgy ahogy vannak (zsírsavakká lebontva).

Ezért, a tápanyagok hormonválasza teljesen különböző. Legjobbanszénhidrátok, cukrok indítják be az inzulintermelést, majd nem sokkal lemaradva  a fehérjék, és végül minimálisan a zsírok. Mivel ahogy kifejtettük, az inzulin felelős az elhízásért, ez nem jó hír. Jó hír az, hogy szalonna, nyami! Tejszínhab cukor nélkül nyami! Tejszinhabos kávé, nyami! A zsírokra még egy picit visszatérünk később azért.

Tehát, úgy képzeljük el a szervezetünket, mint egy házat, ahol van hűtő, és a pincében van a fagyasztó. Az sok pici házimanó az inzulin, akik csak azt tudják, hogy berakják a kaját a hűtőbe, és ha az teli van, akkor leviszik a maradékot a fagyóba. Mi kivesszük a kaját, de csak akkor tudjuk, ha a házimanók épp pihennek. Egyébként nem férünk a hűtőhöz, esszük ami az asztalon van (az asztalon a kaja a vércukor). A hűtő a máj glikogénje, a fagyasztó a testzsír.

Eszünk, jönnek a házimanók, elrakják a maradékot. Elfogy a kaja az asztalról, elmennek pihenni. Mi elkezdünk megéhezni, nyilván előbb elmegyünk a hűtőbe, kivesszük amit ott találunk. Ha elfogyott a kaja a hűtőből, és még mindig éhesek vagyunk, lemegyünk a fagyóhoz a pincébe, és onnan vesszük ki a kaját. Fogyunk.

Ám, valaki ebéd után egy két órával jó cukros kávéval megdob minket. Vagy, kólát rak valaki az asztalra. Jönnek a manók, picit iszunk a kólából, de a maradékot elrakják. Mivel útban vannak, nem tudunk kivenni sem a hűtőből, sem a fagyóból. Lassan a folyamatos nasival egyre többen lesznek, már alig fér a hűtőbe a cucc. Jön a hűtőszerelő, hogy meg kell erősíteni a hűtőt, mert a manók tönkreteszik. Erre még több manó jön, és már nem is mennek el aludni, próbálják betömködni a hűtőbe a kaját. Kialakul az inzulin rezisztanica. Sőt, belustulnak, raknak egy fagyót a tv szobába, és már a meccset sem látjuk. Kialakul a hasi elhízás, a zsigeri zsír. És a manók már nem mennek el aludni. A manók most már mindig veled maradnak.

Jön az orvos, és azt mondja, nem jó hogy ennyi kaja van az asztalon, ezt be kell rakni a hűtőbe. De a manók már nem bírják. Nem baj, küld még manókat. És még manókat. Most már cukorbeteg vagy. 

Mielőtt King-i magasságokba emelkednénk a horror terén, amit ebből le kell vennünk az, hogy az inzulin a felelős a hízásunkért. A legjobban a szénhidrátok, cukrok dobják meg a szintjét, majd a fehérjék, és végül a zsírok. A kalória tehát fontos, de nem mindegy miben vesszük magunkhoz.

A feldolgozottság

A három alapvető tápanyagon kívül, az sem mindegy (nagyon nem), hogyan kerülnek a szervezetünkbe. Miért? Ennek egyszerű evolúciós oka van. Több millió év alatt erre fejlődtünk ki. Ugye a több millió év soknak tűnik az utóbbi szűk 200 évhez képest, mikor bejött a Coca Cola? Szerintem sok. Lehet hogy több millió év múlva Coca Cola evő gyomrunk lesz, de most még biztos nem így van.

Mi az oka annak, hogy az egyik indián törzs édes gyökéren él, és nincs köztük elhízott? Vagy a vadásznépek nagyrészt húson, zsíron, és mégis vékonyak voltak? Vagy akár a japánokat nézzük, akik rizsen élnek ki tudja mióta, melynek köztudottan magas a szénhidráttartalma, mégsem kövérek? Vagy csak térjünk vissza nagymamáink idejébe, mikor megőrölték a búzát úgy ahogy volt, kenyér került a kemencébe, lesütötték a töpörtőt és a húst bödönbe, mégsem az elhízott ősökről szólt a történelem.

Az egyik oka az, hogy a táplálékok megközelítőleg a természetben megtalálható dolgokból készültek, amikhez az évmilliók során hozzászoktunk. Mondhatjuk "paleók" voltak a kaják.

Az ötlet a paleó mögött  tényleg zseniális. Együnk hagyományos dolgokat, mint régen. Ám vigyázz! A cukormentes, latózmentes, tejmentes, gluténmentes fagyira rá van írva hogy paleó. Akkor mi van benne? Nem minden paleó, ami fénylik.

Igaz, hogy a rizsben, vagy a teljes kiőrlésű kenyérben sok a szénhidrát, de van benne rost is. Lassabban emésztünk tőle, és telít. Kevesebbet eszünk belőle. Minél apróbb a szemcseméret, minél jobban feldolgozottabb az étel, annál kevesebb dolga van vele a szervezetnek. Csak úgy nyomjuk magunkba a tápanyagot!

Tehát, jusson eszedbe, ha dobozban van, nem biztos hogy jó lesz neked. Finom, az adalékoktól. Lehet, hogy a ragasztó is finom, mégsem esszük meg. Attól, hogy bajunk nem lesz tőle, még nem természetes. Nincs rá szükségünk. Tehát, a feldolgozottság rossz.

Koncentráció, diszkrimináció

Megiszol egy narancslevet, ami teli van fruktózzal (tudom tudom, nem veszel már hozzáadott cukrosat mert tudatos vagy). Tehát, csak 10 narancsnyi fruktóz van benne, természetes narancsból. Megennél 10 narancsot? Nem bírnád, igaz? Túltoltad a koncentrációt. 

Sovány husit eszel, mert az nem zsíros. Emlékszel, hogy a manócskák előjönnek a fehérjére is, és a zsírra kevésbé? Tehát, egy kiló lesült husi zsírjával kevesebb inzulinválaszt vált ki, mint egy kiló sovány husi zsír nélkül. Diszkriminálunk, pedig a természet úgy adja nekünk az ételt, ahogy van. De mi okosabbak vagyunk, felülírjuk.

Tehát, a koncentrált kajcsi rossz, és az összetevők arányának felborítása rossz.

Fruktóz, és glikémiás index

Napjainkban elkezdtek az orvosok közel járni, és megnézték mi az, ami nem emeli meg a vércukor szintet. Ami megemelte annak nagy a glikémiás indexe, ami nem annak kicsi. A fruktóznak (gyümölcscukor) megörültek, hisz glikémiás indexe kicsi, gyakorlatilag nem is emeli az vércukor szintet, édes, finom. Mégis, mi vele a baj?

A fruktóz molekula különbözik a glükóztól, és különbsége miatt csak a máj képes feldolgozni. Ez azt jelenti, hogy míg az egész szervezet segít elhasználni a glükózt, csak a májra hárul az a felelőség, hogy a fruktózt feldolgozza.

Képzeld el, hogy az asztali cukor fele fruktóz. Ami édességet eszel mondjuk 70 kilósan, felét el tudja használni az egész test, felét pedig csak a máj. Mi történik, elkezd zsírt termelni (beindul a DNL), mert már nem képes a rengeteg cukorral mit kezdeni, meg akar tőle szabadulni.

Ennek eredménye az lesz, hogy a májunk elhízik. Mivel csak ő tudja elhasználni a fruktózt, előbb utóbb elhízott májat és inzulin rezisztens májsejteket kapunk. Innentől kezdve pedig egyenes út vezet az elhízásig, pici glikémiás index ide vagy oda.

Tehát a fruktóz rossz. A gyümölcs rossz? Semmiképpen sem. A gyümölcsökben benne van az a védelem, hogy egyszerűen nem tudsz megenni annyit belőlük, hogy ne légy teli, és gondot okozzon a bennük levő gyümölcscukor.

Transzzsírok, margarin, napraforgóolaj

A transzsírokat azért nevezzük transzzsíroknak, mert telítetlen zsírokból csinálnak telített zsírokat kémiai folyamat útján. Az állati zsírok természetesen telített zsírok, míg a növényi olajok telítetlen zsírok, melyekből telített zsírokat csinálnak különféle eljárásokkal.

Ilyen a napraforgó olaj és a margarin.

1990 -es években bizonyították be, hogy ezek a zsírok felelősek a "rossz koleszterin" LDL szint növekedéséért, és a "jó koleszterin" HDL szint csökkenéséért. A dánok ezen annyira lehidaltak, hogy 2000-től betiltották a Dániában, Svájcban és Izlandon a transzzsírok humán fogyasztásra való használatát.

Csak jusson eszedbe, mikor leveszed a margarint a polcról.

És, már beszéltük a feldolgozottságot, igaz? Kisütöd a szalonnát, mennyi zsír lesz? Kb. egy szalonnányi. Mit kell vele csinálni? Kisütni. Mennyi zsíros kenyeret ettünk gyerekkorunkban! Elhíztunk? Nem igazán.

Vajon, mennyi napraforgóból készül egy margarin? Hát, nem egy doboznyiból. Mit kell vele csinálni? Gőzöm sincs, de minimum vegyészmérnöknek kell hogy legyél ha meg akarod érteni. Természetes ez? Nem.

A hidegen sajtolt extra szűz olivaolajat azért ne dobd ki. Az egy jó példa arra, hogy növényi olaj is lehet egészséges. A titok itt is a feldolgozás mikéntje.

Állati eredetű zsírok: nyamiiii!

Igen, bármennyire hihetetlen, nincs emberre vonatkozó kutatás, pedig nagyon nagyon akarták, hosszú hosszú időn keresztül, ami bebizonyítaná, hogy az állati eredetű zsírok szívproblémákat, keringési vagy elhízási gondokat okoznának.

Olyannyira, hogy mivel a zsír nem igazán emeli fel az inzulinszintet, a zsíros diéták (ketogén étrend) lehet igen jövedelmező. Ez ennek a cikknek nem témája, de olvass utána! Tehát, margarin helyett vaj, (tejszín, tejföl), olaj helyett zsír, és nem csak finomabb lesz a kajád, de egészségesebb is.

Cukor: kuka!

Igen, ezt már beszéltük, de még egyszer ideírom: vedd le a cukrot az asztalról, és mindent olvass el, mennyi benne a cukor. Édességre vágysz? Étcsoki (80% kakaótartalommal). Édes gyümölcsök. Tejszínhab csokireszelékkel. Kávé vajjal és fahéjjal.

A cukor sajnos nem szerepel a természetben úgy ahogy az asztalunkon van (aminek a fele fruktóz ráadásul!). És próbálj minimalizálni mindent, ami hozzáadott cukros (cukros üdítők, fánkok, csokik, szóval kb. mindent ami dobozolva van és színes).

És nem, nincs rá szükséged. Energiád van zsírból is, nem mintha nem ennél elég szénhidrátot egyébként.

A második gyomor

Jártál már úgy, hogy telikajáltad magad sültcsirkével, és már ránézni is rossz volt? Ám mikor jött a desszert, az még beléd fér.

Ez normális dolog, az evolúciónk alatt kialakult hormonális szabályozásunk miatt van. A cukor, mivel nem létezik a természetben úgy ahogy mi esszük, nem is váltja ki azt a választ az agyban, ami a természetes telítettséget jelzi, és ezért fér belénk mindig több nasi. Ez nem a te hibád. Ám, érdemes elkerülni, ha fogyni szeretnél.

Édesítők

Nos, ha azt hiszed édesítőkkel, vagy szénhidrátcsökkentett sütikkel fogyhatsz, ki kell ábrándítsalak. Az édesítők ugyan valóban nem növelik a cukorszintet, de ugyanúgy növelik az inzulinszintet.

Elvégeztek egy kísérletet, miszerint glükózt adtak intravénásan, és szájon keresztül a páciensnek, és vizsgálták az inzulinszint - emelkedést. Bár minden intravénásan adott gyógyszer hatásosabb (lásd infúzió) a cukor adásánál pont ellenkezőjét tapasztalták: akkor termelődött több inzulin, ha az alany megette a cukrot. Ennek oka, hogy mikor ételt veszünk a szánkba, a szervezet máris felkészül a fogadására, és elkezdi az inzulin - elválasztást. Ha ezt még azzal tetézzük, hogy az édes étel nem növeli meg a vércukorszintet, mint ahogy az a szervezetünk elvárná, az agy úgy érzi, nem kapott eleget, és csak éhesebbek leszünk.

Ugye voltál már úgy, hogy édes üdítőkre csak szomjasabb lettél? Hát, ez az oka. Szóval, édesítő, kalóriacsökkentett italok, rosszak. Arról persze már nem is beszélve, hogy jó ízűek de nem ennivalók, csak adalékok. Azért, mert jó ízű valami, még nem kell megennünk.

Milyen desszertet, nasit együnk hát?

Tejszínhabbal (állati eredetű, cukor nélkül) édes gyümölcsök. Étcsoki, 80% feletti kakaótartalommal. Kakaó, cukor nélkül. Kávé, tejszínhabbal. Zsíros magvak mint a tökmag, napraforgómag, mogyoró, dió, pisztácia. Sós is jöhet természetesen.

Kerüljük a feldolgozott, cukros, szénhidrátos dolgokat.

Tehát, az egészségesebb étkezés lényege:

  • Minimalizáld a hozzáadott cukor fogyasztását
  • Minimalizáld a finomított gabonák fogyasztását (lisztes dolgok, pelyhek)
  • Moderáld a fehérjebevitelt
  • Növeld az állati eredetű zsírok bevitelét
  • Növeld a rostos és ecetes ételek bevitelét (az ecet csökkenti az inzulinszintet)

Akkor soha többet süti?

Gondoltad, hogy ez a cikk még egy diéta? Már írtam az elején, hogy nem. Jót teszel magadnak, ha a fentieket észben tartod, és általánosságban követed. Ám mindig? Ugyan! Esküvőn ne tortázzunk? Ne sörözzünk a haverokkal? Nincs több pizzarendelés? Bizony, kellenek idők mikor az ünnep ideje jön, és mikor nem. Ez az élet rendje, de valahogy a "mikor nem" részét már elfelejtettük. És erre megoldás: a BÖJT.

Mikor együnk?

Az egész, amit eddig olvastál, arról szólt hogy mit együnk. Általában itt meg is állnak a diéták, pedig ugyanennyire, ha nem még jobban lényeges, hogy MIKOR együnk. 

Érdekes módon, az elhízás az utóbbi időkben lett népbetegség. Nagymamáink idejében nem igazán, pedig lesütötték ha husit, benyomták a zsíros kenyeret, megvolt a tepertő, stb...csupa finomság. Jött a disznóvágás, és nagy kanállal ettek. Majd jött a tél, és kevesebb jutott. Elmaradt a reggeli, vagy az ebéd, de volt bőséges vacsora. Még az 1980 években, ha emlékszünk nagymamáink intelmére: "ne egyél semmit, mert nem tudsz vacsorázni". Nem volt nasi.

Utána valaki kitalálta, és elfogadott lett, hogy enni kell. Ha nem eszel, lemegy a vércukrod, rosszul leszel. Nem szabad kihagyni semmit. Együnk együnk együnk. Sőt, egyes sztáredzők odáig elmennek, hogy azt mondják, többet kell enni, hogy fogyjunk. TÖBBET ENNI, HOGY FOGYJUNK! Már maga a mondat is abszurd, nem? Mégis, általánosan elfogadott dolog.

Ha az növeli az inzulinszintet, és segíti a hízást, hogy eszünk, akkor mi csökkenti? Bingó! Ha nem eszünk! És ez a böjt.

A böjt nem éhezés

A böjt nem éhezés. Éhezéskor nincs kaja, míg böjtnél van kaja, de nem esszük meg. Egyszerűen mi döntünk úgy, hogy nem eszünk. Ez hatalmas különbség.

Már te is böjtöltél

Ha valaha követted a napi háromszoros étkezést (reggeli ebéd vacsora) és közte semmi nasi nem volt, akkor már te is böjtöltél. Ez 12 órás böjtöt jelent, mert este vacsorától másnap reggeliig nem ettél semmit.

Az inzulinszint így a nap folyamán hullámzik, majd éjszaka megnyugszik, és reggelig csak zsírt égetsz. Nagymamáink idejében ez volt az elfogadott.

A testünk válasza a böjtre

Ha a "nem evés" komoly problémákkal járna, nem éltük volna túl az evolúció próbáját, mint faj. Mikor nincs étel, a szervezet felkészíti magát arra, hogy elinduljunk ételt keresni. Lássuk mi is történik velünk:

  1. Étkezés: Az inzulinszint megemelkedik, a sejtek a glükózt energiaként használják fel. A maradékot a máj glikogén formájában tárolja, vagy zsírt állít elő, ha a glikogén raktára megtelik.
  2. Felszívódás utáni fázis: Étkezés után 6 - 24 órával az inzulinszint lecsökken. A májban tárolt glikogén glükózzá alakulva energiával lát el minket. A glikogén raktár kb. 24 - 36 óráig tart ki.
  3. Glükoneogenezis: 24 - 72 óra telt el az utolsó evéstől: a máj aminosavakból és glycerolból új glükózt állít elő.
  4. Ketózis: A böjt harmadik napjától: A trigricelidek (testzsír) glycerollá és zsírsavakká bomlanak. A zsírsavakat a test szövetei használják fel, kivéve az agyat. Keton testek szintén zsírsavakból kerülnek előállításra, melyek képesek áthatolni az vér-agy gáton, táplálják az agyat.
  5. Fehérje konzervációs fázis: öt nap után: magas szintű növekedési hormon kerül elválasztásra, melynek célja az izomtömeg megőrzése. Az adrenalinelválasztás is megemelkedik, hogy felkészítse a szervezetet az emelkedett anyagcserére.

Mint látjuk, ha böjtölünk, a szervezet természetes válasza az, hogy a raktáraiból táplálja a testet, és felkészítse arra, hogy ételt találjon. A fenti időszakok a táplálkozással variálhatók, ha kevés szénhidrátot eszel, hamarabb kerülhetsz ketózis közeli állapotba.

Folyadékbevitel fontos!

Nagyon fontos, hogy a bár spirituális okokból folytatott böjtök tilthatják a folyadékbevitelt, mi ne próbálkozzunk ezzel! Mindig elegendő folyadékot vigyünk a szervezetbe, nehogy dehidratálódjunk.

Ki nem böjtölhet?

Mielőtt belelovaljuk magunkat, fontos megjegyezni ki nem böjtölhet:

- Gyerekek

A gyerekeknek mivel fejlődő szervezetek, a fehérjebevitelük nagyon fontos. Egy két étkezés persze kimaradhat, de böjtölniük nem szabad, mert fejlődésük visszafordíthatatlan károsodást szenvedhet. Legjobb tartani a napi 3 étkezést, ahogy nagymamáink idejében is tettük (tehát 12 óra böjt itt is van). Persze ez gyermekeknél nagyon nehéz. A mai világ nasikkal, nagymamákkal, iskolai étkeztetéssel teli világában szülő legyen a talpán aki elmondhatja, sikeresen diétáztatja a gyereket. Azért érdemes rá odafigyelni, mert az elhízott gyermekekből mindig elhízott felnőttek lesznek, viszont a gyermekkori elhízás teljesen visszafordítható folyamat. Persze leírni könnyű, mi is küszködünk a 7 gyermekünk közül kettővel, akik picit "pocisabbak" mint szeretnénk.

- Várandós anyukák

Lásd feljebb, csak a gyerek a pocakban van. Mivel az anya véréből táplálkozik, ugyanazt eszi amit az anyukája, ha anyukája valamiből hiányt szenved, akkor a baba is. Ám, a tudatos táplálkozás fontos, mert inzulinrezisztenciát simán okozhatunk a picinyünknek, ha magunk sem figyelünk arra mennyi cukrot viszünk be.

- Anyatejjel tápláló anyukák

Szintén lásd feljebb. Itt már igaz, hogy a vér nem közös, tehát annyira nem függ össze a baba és az anyuka, de a tápanyagokra itt is szükség van. Ne vonjunk meg semmit a babánktól.

- Kórosan soványak

4% testzsír alatt nem szabad böjtölni, mert ekkor a szervezet kénytelen a fehérjetartalékhoz nyúlni, és magát kezdi emészteni, azaz izmot épít le. Egy szálkás, szikár maratoni futónak a 8% testzsírja van általában, tehát azt tudni fogjuk, ha ilyen bajunk van.

- Gyógyszer szedők

Néhány gyógyszert étellel kell bevenni, nyilván ilyen esetben a böjtölés nem megoldás. Szintén veszélyesek lehetnek a gyomrot irritáló gyógyszerek, mint az aszpirin. Ha cukorbeteg vagy, vagy bármiben nem vagy biztos, kérdezz rá kezelőorvosodra.

Ha nem vagy biztos valamiben, kérdezz meg egy orvost

A böjtöt bármikor befejezheted, egyszerűen ha valami nem oké, eszel valamit. Nincs semmi gond ezzel. Ha valamiben nem vagy biztos, feltétlen kérdezz meg egy orvost, semmi értelme hogy árts magadnak, még ha jó szándék is vezérel.

Tévhitek a böjtről

A szervezet "éhező módba" kapcsol. Ez természetesen nem igaz. Ha a kalóriabevitelt csökkentjük, mondjuk 2000 kalóriáról 1500 -ra, a szervezet természetesen adaptálódik, és csökkenti a kalóriafelhasználást is, ahogy tudja. Fázni fogunk, fáradtak, rosszkedvűek leszünk, és az agyunk folyton a kaján jár. Ez, amit fogyókúra közben is tapasztalunk. Nulla kalóriabevitelnél pont az ellenkezője történik, a szervezet átáll zsírégető üzemmódra, és felkészíti magát arra, hogy ételt találjon mihamarabb. Ha ezt fáradtan, és éhező módba tettük volna meg, kihalt volna a fajunk.

Izmot égetünk el. Ez is ismert tévhit. A böjt alatt fokozott növekedési hormon és adrenalin elválasztás történik, melynek célja az izomtömeg megóvása. Nem bírnánk vadászni, ha zsír helyett izmot égetnénk. Tárolni a zsírt fejlesztette ki az evolúció, miért égetnénk hát izmot? Természetesen ha fogyunk, soványabbak leszünk, de ilyenkor zsír épül le, és nem az izom. Ha nem edzünk, és elmegy a zsír, ne számítsunk arra, hogy kigyúrtak leszünk hirtelen. De böjttel és edzéssel még építhetünk is izmot, ahelyett hogy veszítenénk.

A böjt alacsony vércukrot okoz. Állítólag böjt alatt a vércukrunk annyira leesik, hogy szédülünk, esetleg elájulunk. Ha ez történik, keressünk orvost, mert ez nem normális dolog, és nem a böjttel van összefüggésben. A böjt alatt normál esetben glikogént, majd később zsírt bontunk, miközben szervezetünk monitorozza vércukorszintünket, mindig egészséges szinten tartva azt.

A böjt túlevést okoz. Tévhit, hogy ha böjtölünk, (mondjuk kihagyunk egy étkezést) akkor a következőnél bepótoljuk. Oké, lehet hogy többet eszünk, de nem vagyunk képesek annyit enni, hogy egy teljes étkezés hiányát pótoljuk, esetleg netalán túllépjük. Pár kalóriával vehetünk magunkhoz többet a nagy éhségünkben, de még így is deficitben maradunk.

A böjt megfoszt minket a tápanyagoktól. Természetesen, ha nem eszünk, nem fogunk tápanyaghoz jutni. Ám ne feledjük nem folytatunk vallásos teljes böjtöt. Folyadékot kell bevinnünk, és az lehet (sőt javasolt) ásványvíz. Vagy húsleves. Tea. Ha biztosra akarunk menni, nyugodtan szedhetünk vitamint is mellé, ez nem zavarja meg a böjtöt. A leghosszabb böjt 382 napig tartott, egészségkárosodás nélkül. Nyugi. Ne feledjük, azért ha nagyon tápanyagfüggők vagyunk (gyerekek, kismamák, vagy anyatejjel tápláló anyukák) ne böjtöljünk.

Ez hülyeség. Általában ez az utolsó indok, hogy nem enni hülyeség. Pedig működik, és tudományosan bizonyított. Mindenki meg tudja csinálni, igen, Te is.

A pozitív hatásai

Egyszerű. Nem árt, ha a cikk elején lévő tanácsokat betartod, tudatos vagy. De diétát? Mit ehetsz, mennyiért, mikor, miből áll, milyet nem, biztos jó -e, eheted -e, nem rontod -e el...bonyolult. Szóval böjtölni egyszerű. Nem eszel, és kész.

Ingyen van. Nem kell paleo boltokba járkálni, drága cuccokat venni, diétákra költeni. A böjt ingyen van. Spórolsz vele.

Kényelmes. Jó ötlet, hogy saját magad által elkészített kajákat eszel, nagyon tudatos vagy, még a kenyeret is te sütöd. Ám ehhez mind idő kell, és a mai rohanó világunkban ez nem könnyű. A böjt könnyű. Sőt, megkönnyíti az életed. Nincs mosogatás, étterembe mászkálás, főzés, előkészítés. Egyszerűen nem eszel.

Élvezheted az élet apró örömeit. Emlékszel, hogyan követték egymást régen a gazdag időszakok és a szűkösek? Most ezt magadnak állíthatod. Szénhidrátmentes diétán vagy, és nem ehetsz fagyit többet? Soha? Most komolyan? Nincs sör és pizza a haverokkal? Ugyan. A böjtöt bármikor megszakíthatod, és nem kell hogy te legyél az, aki az esküvőn nem eszik a menyasszonyi tortából.

Működik, és nagyon hatásos. Minden diéta, és orvosság elér egy végső szintet. Mikor már nem tudsz jobban szénhidrátmentes lenni, mert már nem is eszel szénhidrátot. Mikor már elérted a maximális dózist a tablettákban. A böjtnél nincs maximum. Ha kitartó vagy, és ügyelsz a folyadékbevitelre, bármeddig böjtölhetsz. A leghosszabb böjt 382 napig tartott. Ráérsz.

Flexibilis. Ha valami gáz van, ráhagyod, eszel. Ha jönnek a haverok vacsira, eszel. A lényeg a tudatosság, hogy mikor beesnek a szürke hétköznapok, akkor böjtölj. Mikor nem zavarja semmi a rutinod, böjtölj. Nincs szülinap, névnap, böjtölj. Szóval teljesen rád van bízva mikor csinálod.

Bármilyen diétával működik. Ha fehérjedúsan eszel, böjtölhetsz. Vegán vagy, böjtölhetsz. Atkins diétát csinálsz, böjtölhetsz. Nincs pénzed, böjtölhetsz. Sokat utazol, böjtölhetsz. Teljesen rajtad áll.

Böjt az egészségért

Oké, hogy ha nem eszel, fogysz, de van értelme böjtölni akkor is, ha nem vagy túlsúlyos? Nézzük milyen egyéb hatásai vannak a böjtnek a zsír elégetésén kívül.

Fokozott agyi aktivitás. Mikor böjtölsz, egyéb hormonális változások mellett az adrenalinelválasztás is fokozódik, ami élénkséget, fokozottabb koncentrációs képességet eredményez. Ehhez hozzájárul a ketontestek hatása az agyra (hosszabb böjt alatt), mely szintén megnövekedett agyi aktivitást okoz. Valamint, mivel nem eszel, nem lesz "kajakóma". A vér nem fog az emésztőrendszerhez tódulni, nem kell külön energiát a testnek az emésztésre szánni.

Öregedés lassulása. A testünk sejtjei öregednek, és elhalnak, majd kicserélődnek új sejtekre. Ezt a folyamatot apoptosisnak, azaz programozott sejthalálnak hívjuk. Ez jó dolog. Mikor a szervezet tápanyagok híján van, ez a folyamat felgyorsul, aminek az egyszerű oka az, hogy az elhalt sejtek alkotóit könnyebb felhasználni a szervezetnek, mint új alkotókat létrehozni. Ezért böjt folyamán a sejtek kicserélődése gyorsul, inzulin elválasztáskor pedig lassul vagy megáll (hisz ilyenkor van elegendő tápanyag). Mivel az elöregedett sejtek lehetnek felelősek olyan betegségek mint a rák, vagy az Archeimer kór kialakulásáért, az apoptosis meggyorsítása böjttel jó dolog.

Csökkenthető a koleszterinszint. Bár ezzel szoktak minket ijesztgetni, a koleszterinszint növelése - csökkenése nem olyan egyszerű, hogy kevesebb tojást együnk. Igazából kétféle koleszterin van (LDL és HDL) melyből a HDL a "jó" koleszterin, és csak az LDL ami problémát okozhat. Mivel a HDL nagyon fontos a sejtek felépítésében, ha kevesebb koleszterint eszünk, a máj egyszerűen előállítja a maradékot. Míg a zsírmentes diéták (melyet, ha csinálod, hagyd abba gyorsan) mindkét koleszterin szintet csökkentik, addig a böjt csak az LDL szintet, ami fontos azoknak akik szívinfarktus vagy stroke esélyét szeretnék csökkenteni.

Mit NE vegyünk magunkhoz böjt közben

Természetesen ételt. Mint beszéltük, a szénhidrátok és a fehérjék inzulinválaszt váltanak ki, ezért ezeket böjt közben kerüljük. Tehát bármi amiben cukor van, édesítőszer, tiltott. Gyümölcslevek, izotóniás italok, édesített teák, limonádék, Diétás kóla, stb, mind mind tönkreteszi a böjtünket.

Mit vegyünk magunkhoz böjt közben

Folyadékot, folyadékot, kivéve a fentebbi bekezdésben felsoroltakat.

Víz. Ásványvíz, citromos víz, sós víz, kinek kedve szerint. Sokaknál a szénsavas ásványvíz segít a gyomorkorgás elkerülésében, esetleg érdemes próbát tenni. Rakhatsz a vízbe gyümölcsdarabokat, mint citromot, narancsot, esetleg ecetet, mely vércukorszint csökkentő hatású. A gyümölcsöket nem eheted meg! Ám a vizet ízesítik.

Tea: Zöld, fekete vagy gyümölcstea. A zöldtea különösen hasznos, teli van antioxidánsokkal, és csökkenti az éhségérzetet. Ízesítheted fahéjjal vagy vanilliával, gyömbérrel, rakhatsz bele teavajat. De édesítőszert és cukrot, mézet ne.

Kávé. Mind a koffeines, mind a koffeinmentes változata tökéletes. Rakhatsz bele vajat vagy tejszínt, vagy tejszínhabot persze cukor nélkül. Emlékszel, hogy a zsír a legkisebb inzulinválaszt váltja ki? Ezért megengedett a vaj - tejszín kávéba - teába.

Csontleves. Bármilyen húsból, csontból, zöldségekből készült leves leve. Szigorúan a leve! Ha lehet otthoni főzésű, igazi csontból - húsból főzd, igazi zöldségekkel, sóval és fűszerekkel. Minél tovább főződ, annál jobb. Esetleg ha van lassú főződ, az a legjobb! A só nagyon fontos, segít a dehidratálás ellen, valamint a csontból kifőtt tápanyagok nagyon jó gyulladáscsökkentők, és segítenek megőrizni az ízületek egészségét. Kerüld a zacsis leveseket, és ha étteremből veszel, jobb helyről próbálj, ahol nem dobálják tele vegetával.

A böjt típusai

Szakaszos böjtölés

A szakaszos böjtölés (intermittent fasting) mikor a böjtölés és az étkezések felváltva következnek. Hogy milyen hosszú a böjt időszakokat hagyunk az étkezések között, változó lehet, nincs "legjobb út". Egyik fajta jó az egyik embernek, másik a másiknak, pár próbálkozás után biztos magunk is rájövünk, életvitelünkhöz és személyiségünkhöz melyik passzol a legjobban. Van, aki rövidebb böjtöket preferál (rövidebb itt 24 óra alatti, bár ez is szubjektív) van aki hosszabbakat. Van aki hetente többször, van aki havonta egyszer, van aki évente egyszer böjtöl, vagy ezek variációját csinálja. Tapasztaljuk ki, melyik nekünk a legjobb.

12 órás böjt. A múltban ez volt a "normális evési morál". Ekkor este 19 órától reggel 7 óráig böjtölünk, azaz vacsorától reggeliig. (Innen az angol "reggeli" szó, a "breakfast" azaz törjük meg a böjtöt") Ez az a böjt amit a gyermekek, várandós nők és anyatejes kismamák is csinálhatnak. Ha megpróbáljuk száműzni a cukrot és a szénhidrátot az életünkből amennyire lehet, akkor ez a 12 óra elég ahhoz, hogy inzulinszintünk tartósan lent maradjon, és egy egészséges zsírégetés - zsírépítési ritmust alakítsunk ki.

16 órás böjt. Ekkor kihagyunk egy étkezést, általában a reggelit. Azaz este 19 órától másnap ebédig (11 óráig) nem eszünk. Reggelire általában megszokásból eszünk, mivel igazán éhesek nem vagyunk, ennek oka a Cirkadián ritmus, melyre mindjárt visszatérünk. Ha úgy érezzük, ehetünk kétszer (ebéd vacsora) vagy háromszor a maradék nyolc órában, a lényeg hogy a 16 órás időszak evés nélkül múljon el.

20 órás böjt (a harcosok diétája). Csak vacsora. (Pontosan este 4 órás intervallumban ehetünk). Ori Hofmekler írt erről könyvet, ötletét a Spártai és Római törzsi hagyományokból merítette. Diétájában fontos a testedzés, és a kevésbé feldolgozott, hagyományos ételek, melyek valóban hasznos társai bármilyen böjttípusnak.

A Cikradián ritmus (napi ritmus)

A cirkadián ritmus mind emberben mind állatokban megfigyelhető hormonális és viselkedésbeli változások, melyek napról napra ismétlődnek. Majdnem az összes hormonunk, mint a növekedési hormon, kortizol, parathormon részesei ennek a napi rutinnak. Emellett hatással van az inzulin és a ghrelin (éhséghormon) szintjére is, mely megmagyarázza miért fontos a cirkadián ritmusunk figyelembe vétele, ha fogyni szeretnénk.

Az inzulin szintünk esti evésekkel sokkal jobban megugrik, mint a napközbeni, étkezésekkel. Ennek valószínűleg evolúciós okai vannak, mivel az étel elérhetőbb volt nappal, mint éjszaka, ezért a szervezetünk hatékonyabban dolgozza fel azt nappal. Értsd hát, minél később eszel, annál jobban fogsz hízni.

Ghrelin és az éhség változása

Általános tévhit, hogy az éhség a kaja hiánya. Az éhséget is egy hormon szabályozza, melynek szintén van egy napi ritmusa. Nem tűnt fel soha, hogy a reggeli a legkisebb étkezés a napban? Általában ebédre és vacsira eszünk többet. Pedig, igaz hogy éjszaka nem mozgunk, élni élünk, és ezt vacsitól nulla kalóriabevitellel tesszük, mégsem hiányzik reggel a három fogásos reggeli. Ennek oka, hogy az éhséghormon szintje reggel 8 óra körül a legkisebb, és este 8 körül a legnagyobb. Általában hosszabb böjtnél a ghrelin szint 2 nap után lecsökken, és lent is marad. Ezért aki hosszabb böjtöt tervez, az első két nap kibírása lesz az igazi kihívás.

Érdekes dolog, hogy minden hajnalban 4 óra körül a szervezet egy kis adrenalinnal és növekedési hormonnal, kortizollal és glukagonnal látja el magát, és indítja nekünk a napot. Tehát ha úgy vesszük előmelegíti a motort, mire felébredünk. Ezért nem szükséges ennünk reggel, mivel millió évekkel ezelőtt nem volt hűtő, és a zsákmány sem ugrott bele a szánkba. El kellett reggel indulni, és elkapni. Erre fejlődtünk ki, csak már nincs rá szükségünk. Ám attól még hasznunkra lehet, ne együnk hát csak megszokásból.

Az eddig olvasottakat magam is kipróbáltam, böjtöltem 24 órát, és általában 16 órás böjtöket csinálok most heti kétszer, háromszor. Mivel 40 éves vagyok, 68 kilóról indultam, most 64-65 körül mozgok, hétvégén néha rá kell töltenem, hogy ne fogyjak jobban, mert nem szeretném (bár a versenysúlyom 58 volt 20-as éveimben, jól érzem így magam). Az edzések napján szoktam böjtölni, mert jobban megy a BJJ üres pocakkal. Tehát, ami most következik azt nem próbáltam ki, talán majd egyszer. Ezért ezt a részt rövidre is fogom.

Hosszabb távú böjtök

A hosszabb távú böjtök több naptól felfele indulnak, és ki tudja meddig tartanak. A leghosszabb jegyzett böjt 382 napos volt. A fogyasztó, ketotikus, gyulladáscsökkentő, sejtcserélődést serkentő, és növekedési hormon okozta hatások a hosszabb böjtökön fokozódnak és jobban előtérbe kerülnek.

A hosszabb távú böjt veszélyei

Mindig orvosi monitorozás mellett végezz hosszabb távú böjtöt, és bármi kellemetlent tapasztasz, hagyd abba a böjtöt (egyél). Éhesnek érezheted magad a böjt alatt, de betegnek nem. Ha betegnek érzed magad, valami nincs rendben, és a hosszú böjt nem neked való. Főleg figyelj erre oda ha diabéteszes vagy, és gyógyszert szedsz. Egyes gyógyszerek vércukor csökkentő hatásúak, és a böjt erre rásegít. 

5:2 böjt. Két nap böjt, 5 nap normál étkezés. Az éhség a második napon a legdurvább, és utána lecsökken, szóval ez pont egy igen nehéz böjt (aki két napig kibírja, rárakhat egy harmadikat nyugodtan). Ennél a böjtnél viszont a harmadik napon már eszel.

Minden második nap böjt. Kicsit intenzívebb, mint az előző, mert itt több a böjtös nap, viszont nem annyira vészes az éhségérzet, mert második napokon ehetsz.

A hosszabb böjtöket érdemes évente ritkábban csinálni, és mindig orvosi felügyelet mellett. Itt probléma lehet még a böjt befejezésekor az étkezés, lassan kell visszaszokni, és érdemes szakember tanácsát kikérni, amire ez a cikk nem alkalmas, ezért ilyen kurta - furcsa ez a rész. Esetleg ha van aki kipróbálta, kommentelje meg nekünk!

Top böjti tippek:

  1. Igyál sok vizet. Reggel kezd egy pohár vízzel.
  2. Légy elfoglalt. Ha nem gondolsz a kajára, nem is éhezel meg olyan könnyen.
  3. Igyál kávét és teát. A zöld tea elnyomja az éhségérzetet.
  4. Az éhség hullámokban jön, ilyenkor igyál egy vajas kávét, vagy tejszínes kávét, teát.
  5. Ne híreszteld hogy böjtölsz. Le akarnak majd beszélni.
  6. Adj időt magadnak, minden kezdet nehéz.
  7. Nem böjti napokon sem kell túlzásba esni. Egyél tápláló ételeket, kerüld a cukrot és szénhidrátot.
  8. Mindig a böjtöt alakítsd az életedhez. A böjt változatos, úgy csinálod ahogy neked jó és kényelmes. Nem még egy diéta, amihez magad kell igazítani. Igazodjon csak a böjt hozzád.

Zárszó: Fogadj mindent kétkedéssel - józan paraszti ész!

Nem tartozik konkrétan az egészséghez és  táplálkozáshoz, de mint informatikusból, kikívánkozik: fogadj mindent kétkedéssel. Manapság az interneten mindenki az lehet, ami akar, arról posztolhat amiről akar, és abban foglal állást, amiben akar, felelőség nélkül.

Nem fog a szemedbe nézni a cikk írója, ha kárt okoz neked, vagy az ismeretlen YouTube blogger, ha tönkreedzetted magad, mehet a kommentharc, de nincs tétje. Neki mindegy, sőt nagy részük még csak nem is akar rosszat, egyszerűen azt hiszi, ért hozzá.

Természetesen ez erre a cikkre is igaz.

Olvass utána, nézz utána. Olvass könyveket, valószínűleg, aki könyvet ír, jobban átlátja a témát. Ám itt is légy körültekintő. Tanulj meg angolul, nap mint nap új kutatások derülnek ki, évek mire hozzánk kerül.

Gondolj arra, hogy amit olvasol, józan paraszti ésszel logikus -e? Vannak -e forrásai, meg tudod -e őket keresni? És legfőképp, jó -e neked? Tehát, kételkedj mindig.

Ha az tudományos kutatás, milyen kísérleteket végeztek? Egerek? Lehet oké, de nem élnek annyi ideig mint az emberek. Például, az elhízásnál párhuzamot vonni nehéz, mikor több tíz év alatt rakódik rád a súly. Az oroszlánok elpusztultak a fűdiétától? Akkor a fű rossz? Szegény tehenek! Szóval gondold át mindig, mit bizonyítanak mivel.

Remélem, tetszett amit olvastál. Kommentelj ránk a Facebookon, ha kipróbáltad, örülnék ha megosztanád az élményeidet. Böjtre fel!